Blogomról

Bevált magyaros receptjeim, amiket megpróbálok megvalósítani az angol alapanyagokból. Ha nektek más alapanyag, módszer jobban bevált, nyitott vagyok az észrevételekre. Üdv: Mérei-Binet

2012. december 29., szombat

Ecetes rántott hal

Ez egy tipikus észak-nyugat magyarországi (győri?) recept. Nálunk idén ez volt Karácsonykor az előétel.

Hozzávalók 6 főre:

1-1,5 kg ponty (carp) vagy tőkehal (cod) vagy foltos tőkehal (haddock)
liszt
tojás
zsemlemorzsa (golden breadcrumbs)
olaj a sütéshez
5-6 fej vöröshagyma

Pácléhez:
1l víz
1,5 dl ecet
2 csapott evőkanál só
6 evőkanál cukor
4 babérlevél
1 evőkanál egész bors
1 evőkanál mustár mag
1 kiskanál koriander mag

Most nem találtam pontyot, ezért idén cod-ból (tőkehalból) készítettem az ecetes rántott halat. A lényeg, hogy keményhúsú hal legyen, bár a tőkehal nekem egy kicsit száraznak tűnt. Elkészítése nagyon egyszerű. Néhány nappal a tervezett fogyasztás előtt a halszeleteket sózzuk, panírozzuk, majd bő olajban kisütjük. Panírozásnál én a "Golden breadcrumbs"-ot használtam, mivel ebben már van egy kis paprika is. Sütés után egy tál aljára fektetjük a hagymaszeleteket, majd egy réteg rántott hal következik, rá hagymaszeletek, majd megint hal.... és így tovább, amíg el nem fogy a hal.

A páclé hozzávalóit összevegyítem vízzel, egy lábosban felforralom az egészet, majd a tálban felrétegzett halszeletekre öntöm. Az egészet lefedem, és hűvös helyen (hűtőben vagy udvaron) hagyom állni 2-3 napot. Az ecet a szálkákat megpuhítja, így nem kell bajlódni a szálkák vadászásával. Egészséges és finom!



2012. december 20., csütörtök

Mákos beigli repedés nélkül

Elhatároztam, hogy az idei Karácsony nem telhet el beigli nélkül. Mivel a diót csak nyersen szeretjük (max aranygaluskán), ezért csak mákos beiglit készítettem. Annyiban csaltam, hogy a nyári hazalátogatásunk alkalmával becsomagoltam 80 dkg hazai őrölt mákot, mert tudtam, hogy kell az nekünk most télen. Amúgy lehet angliában is mákot kapni. A mi környékünkönk a Sainsbury's-ben, vagy az egészség boltokban lehet venni.

Nagymamám főzött mák töltelékkel készítette a beiglit, amit nagyon szerettem. Ettem főzetlen mákkal is, de attól mindig majdnem megfulladtam, így azt meg sem próbáltam előállítani. A munka menete a mák főzésével indul, mivel a krémnek illik kihűlnie mielőtt a tésztába/ra, stb. kerül.

Mák töltelék   

Hozzávalók (3 rúdnyi töltelékhez):
60 dkg mák (poppy seed)
40 dkg cukor/barna cukor
5 dl tej
2-3 ek barack lekvár
2-3 ek méz
2 citrom reszelt héja (lehet direkt reszelésre szánt citromot venni, érdemes ezt választani, mert ezeknek kezeletlen a héja)

Egy nagy lábosban felteszem főni a mákot a tejjel. Szépen hozzákeverem a cukrot, a lekvárt, a mézet valamint belereszelem a citromok héját, és kevergetve 15 percig főzöm. Majd hagyom kihűlni. Az állaga legyen kenhető, de ne túl folyékony, mert akkor kifolyik a tésztából.


A tészta receptjét Dekormama oldaláról szereztem, csak a mennyiségeket elosztottam 2-vel, mivel angliai családunknak (még a barátokkal együtt is) nagyon soknak tűnt a 6 tekercs beigli.

Hozzávalók (3 tekercshez)

45 dkg liszt
18 dkg margarin
10 dkg porcukor
1,5 dkg élesztő (0.5 zacsi por élesztő)
1 tojás sárgája
csipet só
0.5 dl tejszín
1 dl víz

kenéshez 1 tojás

A tészta hozzávalóit összekeverem, kicsit dagasztom, így egy zsíros, de nem ragacsos tésztát kapok. Ezt elosztom 3 egyenlő részre, és téglalapra hajazó alakzatot nyújtok belőle. Mivel a tészta elég zsíros, ezért nem kell lisztezni a deszkát - illetve én a Tupperes, feltekerhetős műanyag "deszkát" használom, azt nem kell.

Amikor kész a téglalap alak, rákenem a mákos töltelék 1/3-át, úgy hogy a széleit körben kb. 1-1,5 cm szélességben üresen hagyom. Ezt a szélt a töltelékre ráhajtom, és úgy tekerem fel. Feltekerés után a rudakat megkenem tojás sárgájával, és pihentetem néhány órát. Mielőtt hűvös helyre teszem a rudakat, még egyszer átkenem, de most a tojás fehérjével, és így hagyom egész éjszakára.

Másnap reggel sütöm a beiglit. Mielőtt betenném a sütőbe a tésztákat bambusz pálcikákkal (jó a hurkapálca is) megszurkálom, 3-4 cm-ként teljesen átszúrom az aljáig. A sütésről Dekor mama azt írja (és Limaránál is leellenőriztem, nála is azt találtam), hogy 180 fokos sütőben légkeveréssel 25 percig sütjük. Nos, én 180 fokon légkeverés nélkül sütöttem 20 percig, majd az utolsó 5 percre bekapcsoltam a légkeverést. Sajna ez nem volt jó ötlet, mert az egyik rúd beigli ekkor megrepedt. Így legközelebb én teljesen elhagyom a légkeverést, nem jött be. De ahhoz képest, hogy életem legelső beiglije, nagyon jól sikerült, és jövőre is ezt a receptet használom.



2012. november 25., vasárnap

Tejfölös kifli

Amikor először utaztunk haza Magyarországra, elsőnek - többek között - kiflit ettünk. Olyan jó volt újra friss kiflit látni, enni. Most még eltelik néhány hónap mire újból bolti kiflit ehetünk, így hirtelen felindulásból kiflit sütöttem. Limara oldalán találtam egy receptet, amihez minden hozzávaló volt itthon, és nem is tűnt olyan bonyolultnak.

Az egyetlen bökkenő az aszkorbinsav volt, de a hozzászólásokból megtudtam, hogy ez el is hagyató, illetve ecettel helyettesíthető. Én ez utóbbi megoldást választottam. Íme az én változatom:

Hozzávalók:

50 dkg self raising liszt
2 dl tej
2 evőkanál soured cream/creme fraiche
1 tk só
1 ek fehér bor ecet
4 ek olaj
1 tk cukor
1 zacskó por élesztő

Bedagasztottam a tésztát - én kézzel, akinek van géppel, majd a duplájára kelesztettem. A megkelt tésztát 8 darabba vágtam, négyzet alakúra nyújtottam. Majd a négyzet sarkaitól indulva feltekertem a tésztát, végül kifli alakúra hajlítottam. Sütőpapírral bélelt tepsübe raktam őket.

Itt Limara még tovább keleszti ismét a duplájára a kifliket, de én egyrészt türelmetlen vagyok, másrészt a self raising liszt előnye, hogy nem kell annyit keleszteni. Így csak addig keltek a kiflik, amíg a sütő felmelegedett 200 fokra. A melegítés elején egy kis fém tálban vizet raktam a sütőbe, hogy gőzös legyen a levegő. Majd ebben a gőzös sütőben 15 percig sütöttem a kifliket.

Íme az eredmény:


Szerintem elsőnek egész jól sikerült. Az íze pedig nagyon finom! Végre nem kell kifli nélkül léteznünk! :)


2012. november 24., szombat

Sajtos szalonnás pulykamell

Nagyon egyszerű, viszont annál finomabb étel. Rendszerint akkor készítem, amikor fiam nem iskolai ebédet eszik, hanem packed lunch-ot visz. Ilyenkor este eszünk főtt ételt, de akkor már nincs kedvem nagyon bonyolult, pepcselős fogást készíteni. Ekkor előrántom ezt a receptet.

Hozzávalók:

1/2 kg pulykamell
25 dkb sajt (leginkább extra mature Cheddar)
2 csomag füstölt bacon (nem kell annyi, de 1 csomag nem elég)
1 tojás
liszt
só, bors

Ekészítés:

Bacon szeletekkel kibélelek egy tűzálló tál alját, rászórok egy réteg reszelt sajtot. A pulykamell-szeleteket sózom, borsozom, majd lisztbe, tojásba forgatom, majd rárakom a reszelt sajtra. A pulyka szeletek tetejére is szórok egy jó adag reszelt sajtot. Ha kisebb edényben készítjük, akkor még egy réteget teszünk rá - bacon, reszelt sajt, lisztezett-tojásos pulykamell, újabb sajt. Majd az egészet befedjük bacon szeletekkel.
Közben a sütőt előmelegítjük 180 fokra.
Az üvegtál tetejét ráhelyezzük a tálra, és így tesszük a sütőbe. Kb. 45 percig sütjük lefedve, majd  levesszük a tetőt, és addig sütjük, amíg a szalonna szépen megpirul.

Közvetlen sütés előtt így nézett ki:


Közvetlen evés előtt pedig így:



Köretnek én most sütőben sült kelbimbót készítettem, az alábbiak szerint:

Hozzávalók:
1/2 kg kelbimbó
2 evőkanál olívaolaj
so, bors
5 dkg vaj
chilipehely
1/2 citrom leve
1 citrom reszelt héja

A kelbimbót megmossuk, a nagyobbakat félbe vágjuk, sózzuk borsozzuk. Tepsibe, vagy tűzálló tálba rakjuk,  meglocsoljuk olívaolajjal. 180 fokos sütőben kb. 20 percig sütjük.
Közben a vajat gázlángon megpirítjuk, adjuk hozzá a citrom levet, a reszelt citromhéjat és a chillipelyhet, majd az egészet locsoljuk rá a megsült kelbimbóra.

Jó étvágyat!

2012. november 21., szerda

Aranygaluska

Még egy édesség, ami hiány cikk, és nekünk hiányzik.
Amíg otthon éltünk nagymamám készítette el nekünk az aranygaluskát. Most már mi sem lakunk otthon, és nagymamám sincs velünk, de a recept szerencsére megmaradt, így élvezhetjük az otthon ízeit itt is. Íme nagymamám receptje (angolosítva):

Hozzávalók:
A tésztához:
50 dkg self raising liszt
4 evőkanál cukor
3 tojás sárgája
csipet só
2,5 dl tej
fél zacskó por élesztő
fel citrom reszelt héja (elhagyható)

A borításhoz:
8 dkg olvasztott vaj
15 dkg őrölt dió (wallnut)
4 evőkanál cukor

Eszközök:
Robotgép vagy kenyérsütőgép vagy kéz
Üveg tál (kivajazva)

A tészta összetevőit összegyúrom vagy kenyérsütőgéppel megdagasztatom. Így egy viszonylag lágy tésztát kapunk, de arra figyeljünk, hogy ne legyen ragacsos. Kb. fél órát kelesztem. Lisztezett vagy olajos felületen ujjnyi vastagságúra nyújtom, közepes szaggatóval kiszaggatom. Minden egyes darabot megforgatom először az olvasztott vajban, majd a cukorral összekevert darált dióban. A kivajazott üvegtál aljára fektetem, szép lazán. A közepes méretű tálban kb. 4-5 sor lesz belőle. A maradék diót a tetejére öntöm.
A sütőt előmelegítem 180 fokra, közben a galuskák kelnek még egy kicsit. Az üvegtálat fedő nélkül beteszem, kb. 40 percig sütöm - légkeverés nélkül. Az üvegtál azért is jó, mert ha időközben a tészta - és a dió - nagyon kezdene barnulni, akkor csak rátesszük a tál tetejét, és így sütjük tovább.

Vanília sodóval szoktuk enni, de itt a legegyszerűbb megoldás a Custard. Ezt lehet készen is kapni, de porból is elő lehet állítani.

Így nézett ki az aranygaluska közvetlenül sütés után:


Jó étvágyat!

2012. október 6., szombat

Meleg citrom fagyi

Néha nincs kedvem sütögetős desszertet készíteni, illetve hosszadalmas, pepecselős édességet készíteni, viszont a gyerkőcök (és persze a vendégek is) várják a desszertet. Mivel közeleg a hideg idő, ezért most ezt a "meleg" fagyi receptet mutatom be. Előnye, hogy 5 perc alatt elkészül, és nagyon finom.

Hozzávalók:
300 ml tejszín (whipping cream)
5 dkg porcukor (caster sugar)
50 ml fehér bor vagy szőllőlé
fél citrom leve és reszelt héja
mandulaszeletek vagy bogyók a díszítéshez

Elkészítés:
A tejszínt és a porcukrot gépi habverővel felverjük. Óvatosan hozzákeverjük a bort/szőllőlevet, a citrom levét és a citrom lereszelt héjának nagyobb részét. Poharakba merjük, a tetejét a megmaradt citromhéjjal és mandula szeletekkel/bogyós gyümölccsel díszítjük. Majd nagyon gyorsan megesszük :)

Ha valaki kevesebb kalóriát szeretne a fagyiba, akkor a tejszín felét helyettesítheti 0%-os görög joghurttal.

2012. szeptember 16., vasárnap

Tök(féle) főzelék

A főzelékek tipikusan magyar ételek. A legtöbbjüknél nem okoz gondod a külhoni lét, hiszen a borsó, a krumpli vagy a spenót simán beszerezhető itt is. Ami nagyobb fejtörést okozott, az a tökfözelék elkészítése volt. Itt ugyanis - amint biztos ti is észrevettétek - nem beszerezhető a közönséges vagy másnéven a főzőtök. Ennek a hiányában használom a mi kis főzőtök-potlónkat, a cukkinit. Ebből ugyanolyan finom főzelék készíthető, mint a hagyományos magyar tökből, az eltérés annyi, hogy egy hangyányit édeskésebb a végeredmény. Persze gyerekeim ezt nem bánják.
Amire még érdemes figyelni, hogy sokkal hamarabb megfő a hagyományos töknél, nem érdemes szétfőzni! Íme hát a cukkinifőzelék receptje:


1,5 kg cukkini (courgettes)
1 közepes fej hagyma
1 tk őrölt paprika
1 csokor kapor (dill)
1 pohár creme fraiche
4 evőkanál olaj
2 púpozott evőkanál liszt
egy kis ecet
1 tk só

A cukkinikat meghámozzuk, és lereszeljük. A magokat nem kell kiszedni, csak ha véletlenül egy megacukkiniba sikerült botlanunk. A hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, olajon megpirítjuk. A tűzról levéve hozzáadjuk az őrölt paprikát, és a reszelt cukkinit. Vizet nem kell hozzáadni, mert elég levet enged. Belerakom a felaprított kaprot, a sót és egy kis ecetet. Közepes lángon 5 percig főzzük. Közben az 1 pohár creme freische-ből és a 4 evőkanál lisztből habarást készítünk, és behabarjuk vele a tököt. Pár percig - amíg a liszt íz már nem érződik - tovább főzzük az ételt, ezután feltéttel (fasírozott, tükörtojás, stb.) tálaljuk.
A képen éppen sausage a feltét, azzal is finom :)

Jó étvágyat!

2012. július 23., hétfő

Kürtőskalács

Kürtőskalácsot soha nem készítettem otthon. Amikor vásárokra mentünk, akkor hozzátartozott, hogy veszünk. Mivel elég gyakran mentünk olyan helyekre, ahol nagyon finomakat lehetett kapni belőle, ezért nem volt oka, hogy nekilássak otthon is sütögetni. Ez a helyzet  megváltozott, amikor kiköltöztünk Angliába. Itt ugye nincs kürtőskalács árus, mi pedig már nagyon szenvedtünk az kalácselvonástól, így muszály voltam alkotni egyet, kettőt, hármat.... és sikere lett, mindenki falta.
A háttérhez tartozik, hogy nincs semmi spéci kürtőskalács-sütögető eszközünk, így abból kellett megoldani, ami van. A fa sütőrúd az két darab kutyaközönséges sodrófa, a spéci sütő alkalmatosság pedig - szabadtér esetén egy kerti grill, beltér esetén a sütő grill fokozaton. A farúd tartó: kert esetén két darab tégla a grillrácsra helyezve, és a farudak (esetünkben a sodrófák) ezen nyugszanak. Benti alkalmazás esetén egy kisebb méretű magasfalú tepsi, ami akkora, hogy a rudak éppen ráférjenek. Aztán már csak időnként forgatni kell, hogy minden oldala megsüljön, és már élvezhető is a végeredmény. A recept pedig alant olvasható.

Hozzávalók (2 rúdhoz):
50 dkg self raising liszt
15 dkg margarin
csipet só
5 dkg caster sugar (porcukor)
fél zacskó por élesztő
kis tej
1 tojás
2 tojás sárgája

Külsejére: caster sugar és fahéj

Elkészítés:
A porélesztőt cukrozott, langyos tejben elkeverem. Ezt és az összes többi hozzávalót egy tálba helyezem, és jól összedagasztom. Meleg helyen kelesztem addig, amíg a duplájára nő. Ezután újra átgyúrom egy kicsit, és még hagyom kb. fél órát kelni. Ezután a megkelt cipót kétfelé veszem, és mindegyikből egy egy vékony rudat sodrok. A sodrófákat beolajozom, hogy könnyen lecsúszon róluk az elkészült kalács, majd a tésztát rátekerem. A végét benyomkodom a tészta alá, hogy ne tekeredjen le a rúdról. Ezután a sodrófát meghengergetem, hogy a rajta levő tészta összeérjen. Bekenem olajjal, megszórom porcukorral (mi a fahéjasat szeretjük), és mehet is a grillrácsra (sütőben: grill 200 fok). A rudakat alkalmanként forgatom, hogy szép egyenletesen süljön a tészta. A sütés kb. 15 percig tart, vagy addig amíg azt a színt el nem éri a kalács, ahogy szeretjük.
Sütés után lecsúsztatjuk a kalácsot a sodrófáról, és behabzsoljuk. Nincs ideje elhülni.

2012. július 8., vasárnap

Lángos (lusta fajta)




Anglia ezen részén nincsenek magyar üzletek, lángosos bódék. Így ilyenkor nyáron nagyon hiányzik nekünk a lángos. Hogy pótoljam a hiányérzetet, házikészítésű lángost gyártok. Sajnos azonban általában nincs kedvem időm pepecselni az igazi lángossal, ezért a lusta lángos verziót készítem el, az alábbiakbn leírtak szerint.

Hozzávalók:
  • 80 dkg self raising liszt
  • 2 dl creme fraiche (lehet sour creme-mel is, de szerintem a c.f. finomabb)
  • fél liter tej
  • 1 ek só
  • 1 cs porélesztő

A hozzávalókat összegyúrom, letakarom és kb. fél órát meleg helyen kelesztem. Miután megkelt, kb. fél cm vastagra nyújtom, és szaggatom (a nagyság mindegy, ki milyen méretben szeretné fogyasztani). Bő, forró olajban kisütöm. Fokhagymával, creme fraiche-val, sajttal esszük, de gulyásleves mellé is ezt adom.

Mivel mindet egyszerre nem tudnánk megenni, ezért csak annyit sütök ki, amennyi elfogy. A maradékot kiolajozott zacsiba teszem, és hűtőben tárolom. Egy hétig eláll, és bármikor fel lehet használni.

2012. július 5., csütörtök

Bodzaszörp



Mindig úgy gondoltam, hogy a bodzaszörp az hungarikum. Nos, most megtudtam, hogy nem az. Bodzagyűjtés közben találkoztunk egy angol családdal, akik szintén bodzavirágot szedegettek. Szóbaelegyedtünk, nők egymás között gyorsan receptet egyeztettünk, és meglepődve tapasztaltuk, hogy alapjaiban ugyanarról az italról beszélünk: víz, cukor, citrom, bodzavirág...Így számomra egy hungarikummal kevesebb, de azért a bodzaszörp így is finom.
Mivel gyerekeim (és én sem) tartozunk a türelmes emberek közé, ezért az én receptem nem a 3-napig-áztatjuk-és-várunk recept, hanem az add meg uram, de azonnal leírás.
Ez inkább bodza ital, mert nincs benne tartósítószer, és nem is annyira tömény, mint a bolti, viszont sokkal bodzásabb ízű:

Hozzávalók (kb 5 l italhoz):
  • rengeteg bodzavirág (kb. 15-20 db)
  • 2 kg cukor
  • 2 db citrom
  • kb. 2 dl citromlé
  • kb. 4 l víz


A cukor kb. harmadát egy jó nagy edényben karamellizálom, majd felöntöm 4 l vízzel. A karamell így darabos lesz, de senki ne ijedjen meg, ez később feloldódik. Beleöntöm a maradék cukrot, beleteszem a bodzavirágokat, a felkarikázott citromokat. Ezt az egyveleget szépen felforralom, és forralom 5 percig. Ennyi idő alatt a virágokból és a citromból kifő a lényeg. Miután elzártam a gázt, a folyadékhoz adom még a 2 dl citromlevet, megvárom amíg kihül. Amikor langyos, üvegekbe szűröm, és már fogyasztható is.  Gyorsan elkészül, cserébe viszont hamar el is fogy :)
Tárolni hűtőszekrényben kell, mivel nincs benne tartósítószer.

2012. július 4., szerda

Pizzás csiga

Itt Angolhonban nem lehet ilyen-olyan csigát kapni. Én személy szerint nagyon szeretem a káposztás csigát kefírrel, joghurttal, de a gyerkőcök persze ebből is a pizzásat eszik. Még szerencse, hogy a tészta alap ugyanaz, csak a töltelék más. Íme a recept:


 Hozzávalók
  • 60 dkg self raising liszt
  • 2 tk. só
  • 1 tojás
  • 0,5 dl olaj
  • 1 dl tej
  • kb.2 dl víz 
  • fél csomag szárított élesztő
A hozzávalókat bedagasztom, majd kelesztőtálban duplájára kelesztem. A megkelt tésztát kettéveszem , majd egyenként 2-3 mm vastagra nyújtom. Bármilyen töltelékkel megtöltöm, majd feltekerem.
Szeletelem, majd sütőpapíros tepsire sorakoztatom őket. Újra kelesztem, ezalatt a sütőt 200 fokra előmelegítem. Sütés előtt még a tetejükre is szórok kevés reszelt sajtot.
18- 20 perc kell nekik, hogy szép pirosra süljenek.