Kürtőskalácsot soha nem készítettem otthon. Amikor vásárokra mentünk, akkor hozzátartozott, hogy veszünk. Mivel elég gyakran mentünk olyan helyekre, ahol nagyon finomakat lehetett kapni belőle, ezért nem volt oka, hogy nekilássak otthon is sütögetni. Ez a helyzet megváltozott, amikor kiköltöztünk Angliába. Itt ugye nincs kürtőskalács árus, mi pedig már nagyon szenvedtünk az kalácselvonástól, így muszály voltam alkotni egyet, kettőt, hármat.... és sikere lett, mindenki falta.
A háttérhez tartozik, hogy nincs semmi spéci kürtőskalács-sütögető eszközünk, így abból kellett megoldani, ami van. A fa sütőrúd az két darab kutyaközönséges sodrófa, a spéci sütő alkalmatosság pedig - szabadtér esetén egy kerti grill, beltér esetén a sütő grill fokozaton. A farúd tartó: kert esetén két darab tégla a grillrácsra helyezve, és a farudak (esetünkben a sodrófák) ezen nyugszanak. Benti alkalmazás esetén egy kisebb méretű magasfalú tepsi, ami akkora, hogy a rudak éppen ráférjenek. Aztán már csak időnként forgatni kell, hogy minden oldala megsüljön, és már élvezhető is a végeredmény. A recept pedig alant olvasható.
Hozzávalók (2 rúdhoz):
50 dkg self raising liszt
15 dkg margarin
csipet só
5 dkg caster sugar (porcukor)
fél zacskó por élesztő
kis tej
1 tojás
2 tojás sárgája
Külsejére: caster sugar és fahéj
Elkészítés:
A porélesztőt cukrozott, langyos tejben elkeverem. Ezt és az összes többi hozzávalót egy tálba helyezem, és jól összedagasztom. Meleg helyen kelesztem addig, amíg a duplájára nő. Ezután újra átgyúrom egy kicsit, és még hagyom kb. fél órát kelni. Ezután a megkelt cipót kétfelé veszem, és mindegyikből egy egy vékony rudat sodrok. A sodrófákat beolajozom, hogy könnyen lecsúszon róluk az elkészült kalács, majd a tésztát rátekerem. A végét benyomkodom a tészta alá, hogy ne tekeredjen le a rúdról. Ezután a sodrófát meghengergetem, hogy a rajta levő tészta összeérjen. Bekenem olajjal, megszórom porcukorral (mi a fahéjasat szeretjük), és mehet is a grillrácsra (sütőben: grill 200 fok). A rudakat alkalmanként forgatom, hogy szép egyenletesen süljön a tészta. A sütés kb. 15 percig tart, vagy addig amíg azt a színt el nem éri a kalács, ahogy szeretjük.
Sütés után lecsúsztatjuk a kalácsot a sodrófáról, és behabzsoljuk. Nincs ideje elhülni.
2012. július 23., hétfő
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése