Blogomról

Bevált magyaros receptjeim, amiket megpróbálok megvalósítani az angol alapanyagokból. Ha nektek más alapanyag, módszer jobban bevált, nyitott vagyok az észrevételekre. Üdv: Mérei-Binet

2012. július 23., hétfő

Kürtőskalács

Kürtőskalácsot soha nem készítettem otthon. Amikor vásárokra mentünk, akkor hozzátartozott, hogy veszünk. Mivel elég gyakran mentünk olyan helyekre, ahol nagyon finomakat lehetett kapni belőle, ezért nem volt oka, hogy nekilássak otthon is sütögetni. Ez a helyzet  megváltozott, amikor kiköltöztünk Angliába. Itt ugye nincs kürtőskalács árus, mi pedig már nagyon szenvedtünk az kalácselvonástól, így muszály voltam alkotni egyet, kettőt, hármat.... és sikere lett, mindenki falta.
A háttérhez tartozik, hogy nincs semmi spéci kürtőskalács-sütögető eszközünk, így abból kellett megoldani, ami van. A fa sütőrúd az két darab kutyaközönséges sodrófa, a spéci sütő alkalmatosság pedig - szabadtér esetén egy kerti grill, beltér esetén a sütő grill fokozaton. A farúd tartó: kert esetén két darab tégla a grillrácsra helyezve, és a farudak (esetünkben a sodrófák) ezen nyugszanak. Benti alkalmazás esetén egy kisebb méretű magasfalú tepsi, ami akkora, hogy a rudak éppen ráférjenek. Aztán már csak időnként forgatni kell, hogy minden oldala megsüljön, és már élvezhető is a végeredmény. A recept pedig alant olvasható.

Hozzávalók (2 rúdhoz):
50 dkg self raising liszt
15 dkg margarin
csipet só
5 dkg caster sugar (porcukor)
fél zacskó por élesztő
kis tej
1 tojás
2 tojás sárgája

Külsejére: caster sugar és fahéj

Elkészítés:
A porélesztőt cukrozott, langyos tejben elkeverem. Ezt és az összes többi hozzávalót egy tálba helyezem, és jól összedagasztom. Meleg helyen kelesztem addig, amíg a duplájára nő. Ezután újra átgyúrom egy kicsit, és még hagyom kb. fél órát kelni. Ezután a megkelt cipót kétfelé veszem, és mindegyikből egy egy vékony rudat sodrok. A sodrófákat beolajozom, hogy könnyen lecsúszon róluk az elkészült kalács, majd a tésztát rátekerem. A végét benyomkodom a tészta alá, hogy ne tekeredjen le a rúdról. Ezután a sodrófát meghengergetem, hogy a rajta levő tészta összeérjen. Bekenem olajjal, megszórom porcukorral (mi a fahéjasat szeretjük), és mehet is a grillrácsra (sütőben: grill 200 fok). A rudakat alkalmanként forgatom, hogy szép egyenletesen süljön a tészta. A sütés kb. 15 percig tart, vagy addig amíg azt a színt el nem éri a kalács, ahogy szeretjük.
Sütés után lecsúsztatjuk a kalácsot a sodrófáról, és behabzsoljuk. Nincs ideje elhülni.

2012. július 8., vasárnap

Lángos (lusta fajta)




Anglia ezen részén nincsenek magyar üzletek, lángosos bódék. Így ilyenkor nyáron nagyon hiányzik nekünk a lángos. Hogy pótoljam a hiányérzetet, házikészítésű lángost gyártok. Sajnos azonban általában nincs kedvem időm pepecselni az igazi lángossal, ezért a lusta lángos verziót készítem el, az alábbiakbn leírtak szerint.

Hozzávalók:
  • 80 dkg self raising liszt
  • 2 dl creme fraiche (lehet sour creme-mel is, de szerintem a c.f. finomabb)
  • fél liter tej
  • 1 ek só
  • 1 cs porélesztő

A hozzávalókat összegyúrom, letakarom és kb. fél órát meleg helyen kelesztem. Miután megkelt, kb. fél cm vastagra nyújtom, és szaggatom (a nagyság mindegy, ki milyen méretben szeretné fogyasztani). Bő, forró olajban kisütöm. Fokhagymával, creme fraiche-val, sajttal esszük, de gulyásleves mellé is ezt adom.

Mivel mindet egyszerre nem tudnánk megenni, ezért csak annyit sütök ki, amennyi elfogy. A maradékot kiolajozott zacsiba teszem, és hűtőben tárolom. Egy hétig eláll, és bármikor fel lehet használni.

2012. július 5., csütörtök

Bodzaszörp



Mindig úgy gondoltam, hogy a bodzaszörp az hungarikum. Nos, most megtudtam, hogy nem az. Bodzagyűjtés közben találkoztunk egy angol családdal, akik szintén bodzavirágot szedegettek. Szóbaelegyedtünk, nők egymás között gyorsan receptet egyeztettünk, és meglepődve tapasztaltuk, hogy alapjaiban ugyanarról az italról beszélünk: víz, cukor, citrom, bodzavirág...Így számomra egy hungarikummal kevesebb, de azért a bodzaszörp így is finom.
Mivel gyerekeim (és én sem) tartozunk a türelmes emberek közé, ezért az én receptem nem a 3-napig-áztatjuk-és-várunk recept, hanem az add meg uram, de azonnal leírás.
Ez inkább bodza ital, mert nincs benne tartósítószer, és nem is annyira tömény, mint a bolti, viszont sokkal bodzásabb ízű:

Hozzávalók (kb 5 l italhoz):
  • rengeteg bodzavirág (kb. 15-20 db)
  • 2 kg cukor
  • 2 db citrom
  • kb. 2 dl citromlé
  • kb. 4 l víz


A cukor kb. harmadát egy jó nagy edényben karamellizálom, majd felöntöm 4 l vízzel. A karamell így darabos lesz, de senki ne ijedjen meg, ez később feloldódik. Beleöntöm a maradék cukrot, beleteszem a bodzavirágokat, a felkarikázott citromokat. Ezt az egyveleget szépen felforralom, és forralom 5 percig. Ennyi idő alatt a virágokból és a citromból kifő a lényeg. Miután elzártam a gázt, a folyadékhoz adom még a 2 dl citromlevet, megvárom amíg kihül. Amikor langyos, üvegekbe szűröm, és már fogyasztható is.  Gyorsan elkészül, cserébe viszont hamar el is fogy :)
Tárolni hűtőszekrényben kell, mivel nincs benne tartósítószer.

2012. július 4., szerda

Pizzás csiga

Itt Angolhonban nem lehet ilyen-olyan csigát kapni. Én személy szerint nagyon szeretem a káposztás csigát kefírrel, joghurttal, de a gyerkőcök persze ebből is a pizzásat eszik. Még szerencse, hogy a tészta alap ugyanaz, csak a töltelék más. Íme a recept:


 Hozzávalók
  • 60 dkg self raising liszt
  • 2 tk. só
  • 1 tojás
  • 0,5 dl olaj
  • 1 dl tej
  • kb.2 dl víz 
  • fél csomag szárított élesztő
A hozzávalókat bedagasztom, majd kelesztőtálban duplájára kelesztem. A megkelt tésztát kettéveszem , majd egyenként 2-3 mm vastagra nyújtom. Bármilyen töltelékkel megtöltöm, majd feltekerem.
Szeletelem, majd sütőpapíros tepsire sorakoztatom őket. Újra kelesztem, ezalatt a sütőt 200 fokra előmelegítem. Sütés előtt még a tetejükre is szórok kevés reszelt sajtot.
18- 20 perc kell nekik, hogy szép pirosra süljenek.